Menu

Giełdowo

Czyli obiektywnie o GPW i giełdach międzynarodowych

Jak ograniczyć ryzyko na Giełdzie.

February 6, 2016

Jak wiadomo, na Giełdzie Papierów Wartościowych można dużo zarobić, ale można też i sporo stracić. Albowiem wszystkie instrumenty którymi można na giełdzie handlować, charakteryzują się sporymi wahaniami i ciężko do końca przewidzieć ile będą one warte. Jeżeli ich wartość rośnie – to wszyscy się cieszą. Natomiast jeżeli watość spada, wtedy wszyscy ponoszą straty i nie są do końca z tego zadowoleni.

Jak ograniczyć straty na Giełdzie?

Co więc zrobić, aby ewentualne straty były jak najmniejsze? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Można się ewentualnie asekurować, starając się jak najbardziej dywersyfikować portfel posiadanych akcji. Wtedy nawet jak część z nich będzie tracic na wartości, to pozostae mogą zarabiać. Należy także jak najwięcej czasu poświęcać na różnego rodzaju analizy, które pomogą nam szybko reagować na wszelkiego rodzaju zmiany.

Ale oczywiście nie ma szansy, aby w 100% uchronić się przed stratami. Należy zdawac sobie sprawę z tego, że giełda to spore ryzyko i że nasze pieniądze czasami możemy stracić. 

Czy na giełdzie każdy może zarobić?

January 5, 2016

Czy na Giełdzie Papierów Wartościowych każdy może zarobić? Teoretycznie tak, ale w praktyce wygląda to różnie. Zazwyczaj szansę na zarobek mają ci, któzy doskonale orientują się w zasadach jej funkcjonowania, interesują się gospodarką na całym świecie, a na dodatek mają trochę szczęścia. Czasami tacy ludzie specjalnie zaciągają kredyty, by tylko mieć odpowiednia ilość środków pieniężnych na zainwestowanie w akcje lub inne papiery wartościowe, gdyż czują oni możliwość zarobku. Oczywiście nie zawsze się to udaje i wiele osób traci często majątek swojego życia. Ale tym którym się powiedzie, porfele znacznie „pęcznieję” i właśnie to „pcha ludzi do inwestowania na giełdzie. 

Giełda powoli odżywa

March 3, 2014

Coraz więcej znaków na niebie i ziemi wskazuje, że kryzys finansowy, jaki dopadł nasz świat w ostatnim czasie, powoli się kończy. W związku z tym i na giełdach panuje trochę więcej optymizmu, a co się z tym wiążę, ceny akcji idą do góry. Widać to praktycznie we wszystkich regionach świata. I choć nie jest to wzrost skokowy, lecz zauważalny. Oczywiście zdarzają się okresy, gdy przez jakiś czas notowane są spadki, lecz jeśli popatrzymy na giełdę w dłuższej perspektywie, to wygląda to obiecująco. I z tego należy się tylko cieszyć:)

Ciągła niepewność na Giełdzie

January 31, 2014

Styczeń był miesiącem ciągłych wahań na giełdzie. Gdy pojawiało się kilka dni optymistycznych i indeksy rosły, następowały znowu dni gdy ceny spadały a inwestorzy wyprzedawali swoje akcje. Na pewno spory wpływ na to miała sytuacja w Argentynie, gdzie możliwy jest duży kryzys finansowy. W związku z tym i na giełdach, szczególnie w krajach rozwijających się, do których należy i Polska, indeksy nieco „wariowały”. Może w lutym sytuacja ta się nieco uspokoi i będzie można na akcjach zarabiać.

Oczywiście i w styczniu wiele akcji podniosło swoją wartość, jednak trudno o taki stały trend. Jednak na pewno niektórzy inwestorzy z całą pewnością powiększyli swoje majątki. 

Giełda w Nowym Roku

January 4, 2014

Przed nami nowy 2014 rok. Dla wszystkich tych, którzy inwestują swoje pieniądze na Giełdzie Papierów Wartościowych, z pewnością będzie to szansa na nowe zyski. Ale nikt nie wie, jakie będą nastroje na Giełdzie. Nawet eksperci nie są co do tego zgodni i jedni twierdzą, że będzie to rok dużo lepszy niż poprzedni, gdyż gospodarki światowe powoli wychodzą z kryzysów. Inni twierdzą, że jeszcze za wcześnie na optymizm gdyż nic nie jest jeszcze stabilne i nie wiadomo kiedy się wszystko wyklaruje.

Mimo wszystko życzę wszystkim, by nowy rok był dla giełdowych graczy owocny, by przyniósł wszystkim jak największe zyski, a giełdowe wyniki były zawsze podawane w zielonych barwach. 

Koniec roku

December 18, 2013

Zbliżają się Święta, więc na wszystkich giełdach panuje względny spokój. Obroty nie są zbyt duże, a ceny akcji zmieniają się nieznacznie. Z taką stagnacją z pewnością będziemy mieli do czynienia aż do Nowego Roku. Dopiero po zabawie sylwestrowej i odpoczynku po niej, inwestorzy znowu przystąpią do działania. Jaki będzie ten nowy rok? Trudno powiedzieć. Jednak pojawia się coraz więcej optymistów, którzy twierdzą, że kryzys się kończy i czas na zakupy. Oznaczało by to wzrosty cen i większe możliwości na powiększanie kapitału. Ale co z tego wyjdzie, przekonamy się za kilka miesięcy.

A na razie życzę wszystkim – Wesołych Świąt. 

Optymizm w USA

December 7, 2013

Patrząc na amerykańską giełdę można odnieść wrażenie, że wcale nie ma już kryzysu finansowego, gdyż ceny akcji cały czas idą do góry. Oznacza to, że kupujący są skłonni wydawać pieniądze w sposób trochę bardziej ryzykowny niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu. A jak wygląda to w naszym kraju? Nie jest tak kolorowo, chociaż i nie ma powodów do narzekań. Zresztą jak twierdzi wielu ekspertów, ceny za amerykańskie akcje są chyba trochę za wysokie, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że za jakiś czas znacznie spadną. Więc chyba lepiej że na naszym krajowym podwórku aż takiego optymizmu nie ma. 

Kiepski dzień na giełdzie

November 26, 2013

Dzisiejszy dzień bardzo źle wyglądał na Giełdzie Papierów Wartościowych. Wszystkie indeksy zanotowały spadki i to dosyć wyraźne. Z całą pewnością przyczyniły się do tego nastroje na innych zagranicznych giełdach, gdzie również dominują spadki, a także niepewna sytuacja polityczna w naszym kraju. Inwestorzy obawiają się chyba zbliżających się wyborów, gdyż nie wiadomo do końca, która partia zwycięży i jak będzie wyglądał sposób rządzenia. Również wymiana ministra finansów także nie wpłynęła pozytywnie na inwestorów, co od razu widać po czerwonym kolorze na prawie wszystkich wykresach.

Ilość debiutów na GPW

November 12, 2013

Na pewno każdy z nas pamięta, że kilka lat temu, na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, debiutowało o wiele więcej spółek niż obecnie. Praktycznie w każdym tygodniu, pojawiała się informacja o pojawieniu się nowej firmy, której akcje trafiały na parkiet i możne je było kupować. Dzisiaj nie jest to już takie częste. Na pewno duży wpływ na to ma kryzys, który powoduje, że właściciele spółek nie chcą sprzedawać swoich po niższych cenach. Albowiem nie ma pewności, czy w czasach załamania finansowego, znajdą się kupcy, którzy będą chcieli zapłacić za akcje według ceny wyjściowej. Pewno gdy kryzys się skończy i będzie więcej chętnych na aukcje, ta tendencja się zmieni i znowu będzie sporo debiutów na giełdzie. 

Czy nasza Giełda będzie doceniona?

October 31, 2013

Tak się zastanawiam, czy jest w ogóle szansa, by polska Giełda Papierów Wartościowych cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, jak giełdy w Londynie, Nowym Jorku czy Tokio. I chyba do tego nigdy nie dojdzie. Nie żebym nie doceniał naszej GPW, ale patrząc nawet na tradycję i historię, po prostu nie mamy na to szans. Nie wspomnie już o ilości pieniędzy, które są na tych najbardziej znanych giełdach zainwestowane. Są to sumy całkowicie nieporównywalne z naszą, gdzie rynek mimo wszystko jest dosyć płytki. I wystarczy że np. jakiś jednak bank ogłosi słabsze wyniki finansowe, a już większość firm zaczyna tracić na wartości. Po prostu za mała jest ilość notowanych spółek i za mało pieniędzy w portfelach. 

View older posts »